در حال بارگیری...

یو پی اس چیست

  • توسط miss_ahmadi
  • آگوست 15, 2021
  • 0 دیدگاه
  • 53 نمایش ها

یو پی اس چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت: یو پی اس به عنوان یک منبع تغذیه برق بدون وقفه شناخته می شود که با استفاده از اتصال بین برق شهری و تجهیزات الکتریکی، جریان برق را سامان دهی کرده و موجب تثبیت آن می گردد.

کاربرد یو پی اس چیست؟

دستگاه تامین کننده نیروی برق کاربرد های بسیار گسترده ای دارد که در ادامه به مهمترین آنها اشاره می شود:

جلوگیری از وارد شدن نویز و سایر اختلالات ولتاژ به لوازم برقی

فراهم کردن جریان برق مورد نیاز برای لوازم مصرف کننده نیروی برق از طریق انرژی ذخیره شده در باتری

جبران برق مصرفی در شرایطی که شبکه برق شهری دچار قطعی باشد.

در شرایط جوی نامناسب به ویژه در هنگام رعد و برق؛ لوازم و دستگاه های مصرفی را محافظت می کند.

نحوه کار یو پی اس

وقتی اپراتور دو شاخه وسیله برقی را به پریز وصل می کند، جریان برق فقط از یک منبع دریافت خواهد شد. در این صورت به محض قطع شدن شبکه برق شهری، دستگاه سریعا خاموش می گردد و چه بسا در کامپیوتر های اداری، حجم وسیعی از اطلاعات وارد شده به دستگاه از بین برود. دقیقا اینجاست که یو پی اس وارد عمل شده و این روند را تحت تاثیر قرار می دهد. نحوه کار این دستگاه بدین صورت است که از طریق دو منبع توان مصرفی را فراهم می آورد. در واقع یکی از منبع های تغذیه به عنوان جایگزین انجام وظیفه کرده و با انسداد جریان الکتریسیته، مستقیما تامین نیرو را بر عهده می گیرد.

سوئیچ های وصل کننده

جابجایی بین منبع های تغذیه به صورت خودکار انجام می گیرد. وقتی برق شهری قطع می شود؛ سوئیج سریعا باتری ثانویه را تشخیص داده و فعال می سازد. جتالب است بدانید که با وصل شدن مجدد جریان الکتریکی؛ سوئیچ بار دیگه به صورت اتوماتیک به حال اولیه خود بر می گردد. این انتقال نیرو بین حالت اولیه و ثانویه با هر بار قطعی نیروی برق تکرار خواهد شد و به این ترتیب هیچ آسیبی به دستگاه ها و لوازم برقی وارد نمی شود.

برق دهی

مدت زمان برق دهی ارتباط مستقیمی با حجم باتری دارد. چنانچه باتری های به کاربرده شده در طراحی یو پی اس ها ابعاد بزرگتری داشته باشد مقدار بیشتری نیرو در خود نگهداری می کند و در نتیجه مدت زمان طولانی تری قابل استفاده خواهند بود. طبیعی است که باتری های کوچکتر میزان انرژی کمتری دارند و به همان نسبت به مدت محدود تری جریان برق قطعی را پشتیبانی می نمایند.

دسته بندی یو پی اس چیست؟

منبع تغذیه بدون وقفه آفلاین

همانطور که از نام این یو پی اس بر می آید؛ در هنگام قطع جریان برق قابلیت استفاده خواهد داشت. البته در این شرایط نقش جایگزین بر عهده دارد و هدف جبران توان  مصرفی می باشد.

منبع تغذیه بدون وقفه آنلاین

به طور معمول پس از اینکه ورودی از نویز ها و نوسانات ولتاژ پاکسازی شد، تامین خروجی UPS (یوپی اس آنلاین) انجام می گیرد. در شرایطی که برخی نواقص فنی و یا افزایش بی رویه دما باعث قطع جریان برق گردد یو پی اس به حالت BYPASS تبدیل خواهد شد.

منبع تغذیه بدون وقفه لاین اینتراکتیو

دسته سوم منابع تغذیه نیروی برق مربوط به یوپی اس لاین اینتراکتیو است. زمانی که یو پی اس به واسطه BYPASS به قسمت ترانسفورماتور  اتصال می یابد، این قطعه همچون شارژ عمل می کند و جریان برق را تامین خواهد کرد.

دستگاه ها از چه توانی برخوردار هستند؟

در یک تعریف کلی و جامعه باید گفت که دستگاه های UPS از توان های کاملا متنوعی برخوردار هستند که میزان آنها متناسب با مقدار نیروی مصرفی، محاسبه می شود. شاخص سنجش توان مصرفی یو پی اس ها واحد VA (ولت آمپر)  است. نمونه های رایج و متداول موجود در بازار به شرح زیر است:

  • ۱٫۵KVA
  • ۶۰۰VA
  • ۲KVA
  • ۱۵KVA
  • ۶KVA
  •  ۲۰KVA

دستگاه UPS  چگونه نصب می شود؟

در راستای نصب نمودن یو پی اس ها، توجه به توان دستگاه بسیار مهم و ضروری می باشد. اگر  یو پی اس ها دارای توان نسبتا پایین باشد، نحوه نصب آن بر اساس دفترچه راهنما یا بروشور دستگاه انجام می گیرد. به این ترتیب یک فرد مبتدی نیز بر اساس دستورالعمل های درج شده در متن راهنما، از پس این عمل بر می آید. اما در شرایطی که دستگاه از توان بالایی برخوردار است و بنابر حجم باتری می بایست محل قرار گیری آن در خارج دستگاه تعبیه گردد حتما از یک کارشناس متخصص کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *