چرا با توجه به برق شهری باز هم به یو پی اس نیاز داریم؟

چرا با توجه به برق شهری باز هم به یو پی اس نیاز داریم؟

چرا با توجه به برق شهری باز هم به یو پی اس نیاز داریم؟

 • عملکرد اصلی یو پی اس قبل از تامین برق، جلوگیری از نوسانات برق شهری است.

ولتاژ ورودی یو پی اس :

 • برق ورودی یو پی اس باید 220 ولت 50 هرتز، تک فاز یا سه فاز باشد. در برخی کشورها ولتاژ 110 ولت و فرکانس 60 هرتز است. یو پی اس ها تحمل ولتاژ و فرکانس برق شهری را دارند یعنی تا حدودی تغییرات ولتاژ و فرکانس برق شهری را می پذیرند. و هر چه تلرانس بیشتر باشد، عملکرد یو پی اس بهتر است.
 • به عنوان مثال، یو پی اس های آنلاین پویا، تقویت ولتاژ 110 تا 300 ولت را به عنوان ورودی می پذیرند و فرکانس ورودی می تواند از 40 تا 70 هرتز متغیر باشد.
 • Input Voltage Range : 110 ~ 300 Vac
 • Input Frequency Range : 40 ~ 70 Hz

ولتاژ خروجی یوپی اس  :

 • ولتاژ خروجی یو پی اس 220 ولت 50 هرتز تک فاز یا سه فاز می باشد. در برخی کشورها ولتاژ 110 ولت و فرکانس 60 هرتز است. ولتاژ خروجی یو پی اس ها قابل تحمل و کمی بیشتر یا کمتر از 220 ولت است. همچنین فرکانس ممکن است کمی بیشتر یا کمتر از 50 هرتز باشد. هرچه تلورانس های ولتاژ و فرکانس خروجی کمتر باشد اصطلاحاً یو پی اس و تنظیم بالا بهتر است، به عنوان مثال: (کنترل یو پی اس مدل LT900II +1% و فرکانس خروجی + 1.1-%).
 • .در یو پی اس های آنلاین  سری LT 900II  شرکت پویا توسعه افزار ولتاژ و فرکانس خروجی کاملا از ولتاژ و فرکانس ورودی جداست .
 • ولتاژ خروجی از ولتاژ ورودی نیز در یو پی اس های لاین اینتر اکتیو جداست
 • اما در یوپی اس های آفلاین شرکت پویا توسعه ولتاژ و فرکانس خروجی از ولتاژ و فرکانس ورودی مستقل نیست.بنابر این از لحاظ حفاظتی برای تجهیزات با حساسیت بالا مناسب نیست .و بای دوربین مدار بسته یک کامپیوتر و مصارف خانگی مورد مصرف دارد .
 • توصیه می شود برای سرور ها و یا تجهیزات حساس مثل تجهیزات آزمایشگاهی یا بیمارستانی یا دستگا های لیزر از یو پی اس های آنلاین شرکت پویا توسعه افزار استفاده کنید .
 • ولی در کل یک یوپی اس باید موانعی که در ذیل آمده را بسته به نوع خود مرتفع سازد :
 • Blackout قطع برق شهر
 • Spike نوسانات شدید لحظه ای
 • Noise نویز الکتریکی
 • Surge اضافه ولتاژ لحظه ای
 • Sag کاهش ولتاژ لحظه ای
 • Brownout کاهش ولتاژ طولانی
 • Switching transient حالت گذرای سوئیچینگ
 • Frequency variation نوسانات فرکانسی
 • Harmonics هارمونیک ها

 

چرا با توجه به برق شهری باز هم به یو پی اس نیاز داریم؟

مشکلات موجود در برق شهر:

قطع برق شهر (Black Out):
 • هنگامی که برق شهری قطع می شود . یوپی اس ها بسته به نوع خود یا بدون وقفه (ON LINE UPS ) از باتری برای تامین برق استفاده می کند . ویا با یک وقفه 4 تا 5 میلی ثانیه ای (OFF LINE UPS ) مانع از خاموش شدن تجهیزات می شود .
کاهش ناگهانی ولتاژ (Power Sag):

عموما در زمان برق شهری ممکن است با روشن شدن یک الکترو موتور مثل کولر آبی یا یک موتور که با سلفی دارد یا کلا نوساناتی که به طور عموم در برق شهری وجود دارد ، دچار افت ولتاژ خارج از بازه ورودی یوپی اس شود . در این صورت یوپی اس بلافاصله منبع برق ورودی را قطع کرده و مانند حالتی که برق نیست به همان صورتی که در بالا توضیح داده شد( یعنی سوئیچ روی باتری) شروع به برق دهی می کند . و پس از رفع نوسان و بازگشت به حالت نرمال مجددا یو پی اس با برق شهری در ورودی به کار خود ادامه می دهد .

افت طولانی ولتاژ (Brown Out):

در هنگام افت طولانی مدت ولتاژ یوپی اس به حالت قطعی برق عمل خواهد کرد ( یعنی سوئیچ روی باتری).

افزایش شدید و ناگهانی ولتاژ (Spike & Surge):

در یو پی اس ها مدارات و فیلتر هایی تعبیه شده که در هنگام افزایش شدید ولتاژ میتواند آنرا تا بازه مشخصی کنترل نموده و از آسیب احتمالی به تجهیزات جلوگیری به عمل می آورد . بدیهی است نوسان خارج از بازه موجود باعث قطع برق ورودی و عملکرد یوپی اس مشابه زمان قطع برق خواهد بود ( یعنی سوئیچ روی باتری).

افزایش طولانی ولتاژ (Over Voltage):

در چنین شرایطی یوپی اس همانند زمان قطعی برق عمل کرده( یعنی سوئیچ روی باتری)و از نوسانات خارج از بازه ورودی خود ممانعت به عمل می آورد .

نویز (Noise):

نویز عبارتست از ولتاژ و یا جریان ناخواسته ی سوار شده بر جریان و یا ولتاژ شبکه ؛ نویز ها میتوانند باعث اختلال در عملکرد دستگاههای الکترونیک شوند.

برای پیشگیری از این مشکل در یوپی اس ها بخشی به نام فیلتر در نظر گرفته می شود تا اثرات ناشی از نویز و تداخل آن تا حد زیادی کاهش یابد.

چند عبارت کاربردی:

rectifire

بخشی از یک یو پی اس است که ولتاژ AC برق را به DC  تبدیل می کند . این ولتاژ DC جهت شارژ باطری یا جهت استفاده اینورتر می باشد .

IGBT insulated gate bipolar transistor = IGBT

ترانزیستوری است که ترکیبی از ترانزیستور های FET در ورودی ترانزیستورهای بای پولار ميباشد. که نتیجه آن ترانزیستورهایی با جریان درایو کم و آمپر و جریان و فرکانس کار بالاست .

EPO – emergency power off

یک دکمه یا بخش در یو پی اس است که اجازه خاموش شدن سریع یو پی اس را در وضعیت های  اظطراری مثل آتش سوزی و غیره میدهد.

external battery

باطری های نصب شده در خارج از یو پی اس (اصطلاحا یوپی اس باتری بیرونی)

Internal battery

باطری های نصب شده در داخل یو پی اس  (اصطلاحا یوپی اس باتری داخلی)

سخنی در پایان

نوسانات و اشکالات برق شهری در سراسر دنیا همیشه وجود دارد و خواهد داشت  ودر این سو با پیشرفت تکنولوژی دستگاه ها و تجهیزات روز به روز پیشرفته تر و البته حساس تر و مسلما گرانتر می شوند که این نوسانات سالیانه مقادیر هنگفتی ضرر مالی به تجهیزات شرکت ها و موسسات و بیمارستان ها و … وارد می آورد . پس عقل سلیم حکم می کند وقتی به دنبال پیشرفت و آوردن تکنولوژی روز دنیا و تجهیزات جدید  به مجموعه و شرکت خود هستیم ، قبل از هر اقدامی به فکر حفظ امنیت آن باشیم ؛ شرکت پویا توسعه افزار با بیش از 30 سال سابقه و تجربه در تولید انواع یو پی اس و استابلایزر آماده خدمات دهی و مشاوره رایگان در این حوزه خواهد بود .

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *