آشنایی با اصطلاحات رایج یو پی اس ups | نحوه انتخاب ups

لیست اصطلاحات رایج یو پی اس

لیست اصطلاحات رایج یو پی اس

وقتی برای خرید یو پی اس می روید، اصطلاحاتی را می شنوید که ممکن است برای شما جدید باشد، ما در این مقاله سعی بر آن داریم تا شما را با تمامی اصطلاحات رایج یو پی اس آشنا کند.

یو پی اس یا منبع تغذیه بدون وقفه وسیله ای است که می توانید از آن به عنوان محافظ برای وسایل برقی خود استفاده کنید. این دستگاه باعث می شود که نوسانات جریان الکتریکی کمترین اثرات منفی را در دستگاه های مختلف الکترونیکی بر جای بگذارد.

به این ترتیب احتمال خرابی این محصولات کاهش یافته و عمر کاری آنها بیشتر می شود. یکی دیگر از ویژگی های یو پی اس این است که باتری یو پی اس برق را در خود ذخیره می کند.

لیست اصطلاحات رایج یو پی اس

یعنی در زمان قطع برق می توانید از انرژی این دستگاه برای کار با محصولات مختلف خود استفاده کنید. اگر شما از جمله کاربرانی هستید که آشنایی چندانی با این دستگاه و اصطلاحات مربوط به آن ندارید، مقاله زیر می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

Ampere-Hour (AH) :

رقمی که ظرفیت باتری یو پی اس را نشان می‌دهد بویژه تعریف شده برای 5، 10 یا 20 ساعت زمان و شارژ. رقم AH باید تقسیم بر زمان و شارژ برای رسیدن به ماکزیمم جریان دشار شود. ظرفیت ممکن است تنها AH 5/3 به مدت 15 دقیقه یا AH 5/2 به مدت 5 دقیقه تأمین کند. ظرفیت باتری نیز به دما، مقدار دو عمق سیکل‌های و شارژ و نگهداری آن بستگی دارد.

ASAI (حدواسط ضریب دسترسی سرویس): ضریب میانگین اطمینان‌پذیری شرکت برق که نسبت کل دقیقه‌ مشتری سرویس در اختیار مشتری مورد نیاز در یک دوره‌ زمانی را نشان می‌دهد.

میانگینUSA 2003 9996/0= ASAI

لیست اصطلاحات رایج یو پی اس| ups

Audible Alarm:

یک سیگنال شنودنی واضح طی قطعی برق شاه‌خط یا از کار افتادگی یو پی اس یا اخطار سیگنال‌های آهنگ متناوب ممکن است اعلان‌های مختلفی را نشان دهد. یک دکمه خاموش آلارم، از کارانداختن سیگنال شنودنی را مسیر می‌سازد.

Avdible noise:

نویز ساطع توسط یو پی اس که توسط دستگاه‌های dBA در فاصله 1 یا 5/1 متری از UPS ارزیابی می‌شود. بیشتر سیستم‌های یو پی اس کمتر از dBA55 می‌باشند که نسبتاً بیصدا است. سیستم‌های پرقدرت (بالای KVA 60) ممکن است رقم نویز حدود dBA 65 را نشان دهند که میزان محیط پرترافیک مسیر اصلی است.

Auto Dinl:

مشخصه‌ای که به یو پی اس امکان می‌دهد تا بطور خودکار، آلارم و وضعیت را از طریق مودم به یک محل دور دست گزارش دهد.

Automatic Battery test:

یک تست پیشگیرانه و آلارم با هدف مشخص کردن باطری‌های ضعیف یا آسیب‌دیده تست در بازه‌های قابل گزینش توسط کاربر صورت می‌گیرد.

Automatic Retransfet:

انتقال اتوماتیک از Bypass به Inverter در یک سیستم آنلاین.

زمان پشتیبانی باتری زمانی که UPS بار از باتری‌ها را برق‌دار می‌کند. زمان استقلال تحت‌تأثیر درصد وات‌های بار واقعی مرتبط با درجه‌بندی وات اسمی UPS می‌باشد. بنابراین UPS KW1 که 5 دقیقه را وقتی کاملاً ارزیابی شد، تأمین می‌کند، بطور کل بیش از 15 دقیقه با بار w500 تولید می‌کند.

Availablity:

درجه‌ای که برای آن سیستم یا جزء گزینشی است و در صورت نیاز قابل دسترسی است. دسترسی = MTBF / (MTBF+MTTR) Example *100: برای MTTR، H24 و رقم MTBF، H100000 دسترسی، 976/99٪ است. این بدان معناست که یو پی اس، در طول H9/8757 هر ساله گزینش است و در طول کل زمان 1/2 ساعت هر سال، خاموش است.

AVR (تنظیم کنند ولتاژ اتوماتیک): مدار الکترونیکی که ولتاژ خروجی را به منظور حفظ آن لیمیت‌های باند مجاز تنظیم می‌کند.

حفظ بک فید:

حفاظت با هدف جلوگیری از بک فید برق به شبکه‌ برق به شبکه برق از طریق Bypass از خروجی به منظور پیشگیری از احتمال ریسک‌های ولتاژ خطرناک در بورد توزیع، وقتی خط شاه خط شرکت قطع می‌شود. استاندارد UL، این حفاظت را ضروری می‌داند حتی اگر دو جزء سویچ ترانسفر (انتقال) همزمان از کار افتند.

Balancad load:

بارگیری برابر در هر فاز در خروجی یو پی اس  سه فاز.

Battery charger:

مدول UPS فانکشنال که ولتاژ AC شاه خط شرکت را به ولتاژ DC برای باطری‌های شارژی تبدیل می‌کند تا باری که در طول قطعی شاه‌خط رفته را بازیابی کند.

بطور کلی، یکسوساز سیستم، فانکشن شارژ کردن را انجام می‌دهد.

مدارشکن باطری:

یک مدارشکن متصل به باطری است که امکان جداسازی دستی باطری برای نگهداری و حفظ battery Circvit breaker باطری در مورد مدار کوتاه فشار قوی DC را فراهم می‌سازد.

Battery current limit:

فانکشنی که جریان شارژ باطری را محدود می‌کند. باطری‌های VRLA در حالت شارژ شناور، بطور کل به محدود کردن جریان نیازی ندارند. این فانکشن همیشه موجود نیست.

Battery end voltage:

کمترین ولتاژ باطری برای کارکرد سیستم. بطور کل UPS وقتی ولتاژ باطری به نقطه مشخص ولتاژ نهایی افت می‌کند خاموش می‌شود. سیستم‌های ویژه، این نقطه را بطور اتوماتیک بر اساس جریان دشارژ حقیقی تنظیم می‌کنند. درجه‌بندی ولتاژ نهایی V/cell75/1 یا V5/10 برای باطری v12 است.

Battery-less Ups:

سیستم پشتیبانی الکترومکانیکی با استفاده از انرژی عبوری ذخیره شده در چرخ لنگر برای پشتیبانی بار بعد از قطعی برق تا زمانی که ژنراتور محلی به کار افتد. به Electro-mechanical UPS (فلای ویل) رجوع کنید.

Black start (Cold Start):

توان روشن کردن UPS از باطری‌ها بدون شاه خط.

لیست اصطلاحات رایج یو پی اس

Blade UPS:

منبع برق غیرقابل وقفه با هدف تغذیه Blade Computers با هدف کاربرد در مراکز دیتا. آن توپولوژی ترکیبی دارد و از شاه‌خط شرطی کار می‌کند که کارآیی بیشتر را در مقایسه با سیستم‌‌های تبدیل دوگانه دارند.

(British Standard Institute) BSI(موسسه استاندارد بریتانیا):

BSI یک مجموعه استانداردهای ملی UK است. آن استانداردهایی ارائه کرده و برای پاسخ به نیازهای تجاری و جامعه استانداردسازی می‌کند.

Boost Charging:

متد شارژ مورد استفاده برای بازیابی باطری‌ها به ظرفیت کامل‌شان بعد از دشارژ عمیق با بعد از طول ذخیره درازمدت. Boost charging با کاربرد ولتاژ نسبتاً بالا برای زمان محدودی انجام می‌گیرد.

By-Pass:

مدول UPS فانکشنال که بار UPS آن‌لاین را مستقیماً به شاه خط در مورد اضافه بار یا از کارافتادگی یو پی اس  وصل می‌کند.

 Consumer Average Interruption Duration Index

CAIDI یک ضریب اطمینان‌پذیری کاربردی توسط شرکت‌های برق برای ارزیابی ساعتی، میانگین قطعی برق تجربه شده توسط یک مشترک می‌باشد. آن میانگین زمانی که شرکت صرف وصل کردن سرویس می‌کند را ارائه می‌کند. CAIDI میانگین 2003 USA 66 دقیقه در هر قطعی بود.

CE Marking:

بیانیه تولیدکنندگان که محصول بر اساس پیش‌نیازهای لازم دستورالعمل‌های محیطی، ایمنی و سلامتی اروپاست.

Cenelec:

کمیته اروپایی استانداردسازی الکتروتکنیکی.

Charger Control:

کنترل ولتاژ یا جریان خروجی شارژ ـ پارامترهای کنترل شده اصلی: جبران دمای ولتاژ شناور، ترانسفر و انتقال از حالت بار boost (افزایشی) به ولتاژ شناور، لیمیت جریان باطری، لیمیت جریان ورودی.

Cold Standby operation:

عملکرد حالت بلااستفاده یا راکد یو پی اس با هدف کاهش مصرف برق. یو پی اس، در مورد قطعی برق باطری یو پی اس دریافت دستور خارجی شروع به کار می‌کند و از بار بعد از بازه روشن، پشتیبانی می‌کند.

Cos Phi:

کسینوس زاویه بین ولتاژ و اشکال موجی جریان با فرکانس منبع اصلی.

Crest factor:

نسبت بین پیک و کمیت‌های RMS شکل موجی جریان دوره‌ای، crest factor شکل موج جریان سینوسی، 4142/1 است.

Current shaaring:

فانکشن یا مدار برقی که موجب اشتراک جریان برابر بین سیستم‌های UPS با اتصال موازی است.

DCE:

متریک کارآیی بدست آمده با تقسیم برق تجهیزات Total IT بر کل برق مرکز دیتا. برای اطلاعات بیشتر به PUE، معکوس DCE رجوع کنید.

DC UPS:

وسیله الکترونیکی متصل بین برق شرکت و مصرف‌کنندگان برق متشکل از منبع برق DC (یکسوساز) و باطری.

DC UPS درصدد ارائه ولتاژ DC شرطی بدون قطعی بین لیمیت‌های قانونی در برابر اغتشاش‌های برق شرکت از جمله قطعی‌ها می‌باشد.

Delta Conversion USP : USP

نوع پیوندی ارائه شده توسط شرکت APC. آن از یک مبدل AC/DC بین ورودی AC و مسیر باطری DC استفاده می‌کند. مبدل می‌تواند انرژی را از شاه‌خط به منظور تثبیت ولتاژ خروجی و فاکتور برق ورودی صحیح افزوده یا کم کند. یک مبدل خروجی بین یو پی اس و باطری یو پی اس وصل می‌شود. آن به عنوان یکسوساز ac/dc برای شارژ باطری‌ها و به صورت یک مبدل dc/ac طی قطعی شاه‌خط عمل می‌کند.

Display:

نمایشگر LCD یا Led که جلوی UPS قرار گرفته و اطلاعاتی درباره وضعیت یو پی اس از حمله ولتاژها، فرکانس جریانات ارائه می‌کند. نمایشگر در سیستم‌های ویژه برای تنظیمات سیستم برنامه به کار برده می‌شود.

Double Conversion:

توپولوژی UPS آن‌لاین. ولتاژ شاه‌خط AC به DC توسط ابزار ac به DC Rectifier تبدیل می‌شود. ولتاژ DC سپس به AC شرطی بوسیله Inverter (وارون‌ساز) تبدیل می‌شود.

Dry contacts:

اتصال‌های رله ایزوله شده که برا آلارم یا سیگنال‌رسانی وضعیت به کار برده می‌شود.

Dual Source UPS:

همچنین ورودی Dual نامیده می‌شود. یو پی اس با ورودی Bypass مجزا که فزونی ورودی AC را با تغذیه و یکسوساز و bypass از منابع مختلف را فراهم می‌سازد. خروجی یو پی اس بطور اتوماتیک با منبع ورودی by pass هماهنگ می‌شود.

Dynamic Regulation:

انحراف ولتاژ خروجی سیستم ناشی از اتصال یا انفصال بار مدرج. بطور کلی کمیت‌های مختلف اشاره به بارهای نوع خطی و غیرخطی دارند.

Earth fault:

نشتی یا مدار کوتاه به زمین از باطری جدا شده، خطوط برق ورودی و خروجی جدا شده از جمله Noutral. برخی از استانداردها به فعالسازی آلارم خطای متصل به زمین نیاز دارند اگر جریان معیوب متصل به زمین فراتر از کمیت مدرج باشد.

Earthing system:

سیستمی برای وصل به زمین اجزای رسانا و بدون بار. سیستم Nautral Isolated: IT از زمین، اجزای در معرض، که بطور مجزا به زمین وصل می‌شوند. سیستم TN اجزای رسانا در معرض متصل به Neutral وصل به زمین است. سیستم TT اجزای رسانا در معرض و Neutral بطور مستقیم به زمین وصل می‌شوند.

حالت Eco:

حالت مقرون به صرفه‌ای از عملیات که به سیستم‌های UPS آن‌لاین ویژه امکان کارکرد در یک حالت off-line از شرکت را می‌دهند در حالیکه وارون‌سازی که در عملیات استندباری محرک است (فوری) می‌تواند بار را طی عیب شاه خط بپذیرد.

کارآیی:

کارآیی به صورت وات خروجی AC تقسیم بر وات ورودی AC تعریف می‌شود. کل کارآیی بار standby یا Line Interactive UPS بین 95٪ تا 98٪ می‌باشد و بین 90٪ تا 95٪ برای سیستم تبدیل Online Dual می‌باشد. کارآیی بار کامل به صورت نسبت بین وات خروجی UPS مذکور تقسیم بر برق ورودی به وات تعریف می‌شود. برای کارآیی AC به DC به Inverter Efficiency رجوع کنید.

EIA (انجمن صنعتی الکترونیک):

انجمن با اعضای استرالیایی برای کمک به توسعه صنعت الکترونیک ملی

: RS232

EIA 232  سابق، اینک EIA 232 یک استاندارد ارتباطی برای انتقال سیگنال سریال بین کامپیوتر ابزار پیرامون. ماکزیمم فاصله حدود 50 فوت است. بطور کلی ارتباط بین UPS به کامپیوتر بوسیله رابط 9 یا 25 Pin D-Type بطور مستقیم یا از طریق مودم یا خط تلفن صورت می‌گیرد.

 : RS422

EIA 422 سابق، اینک EIA 422 یک استاندارد ارتباطی برای انتقال سیگنال سریال بین کامپیوترها و ابزار پیرامون است. ماکزیمم فاصله 4000 فوت است. یک درایور می‌تواند به بیش از 10 رسیور وصل شود.

: RS485

EIA 485  سابق، اینک EIA 485 یک استاندارد ارتباط دو سیم برای انتقال چند نقطه‌ای سیگنال سریال است. ماکزیمم فاصله 4000 فوت (m1200) است. استاندارد تا 32 درایور و 32 رسیور در یک مسیر (buss) را مشخص می‌کند.

Electromechanical UPS:

یک منبع برقی غیرقابل وقفه الکترومکانیکی که متشکل از سخت‌افزار اضافی و موتور ـ ژنراتور است که انرژی کوتاه‌مدت را با بکارگیری انرژی جنبشی ذخیره شده در یک چرخ لنگر را تأمین می‌کند. آن معمولاً در تجهیزات پرقدرت با تأمین انرژی عبوری از قطعی برق اولیه تا به کار افتادن ژنراتور بک‌آپ (پشتیبان) بکار برده می‌شود. آن کارآیی بیشتر بواسطه حالت standby و اطمینان‌پذیری بالا بواسطه نبود باطری را ایجاد می‌کند.

EMC:

توان عملکرد تجهیزات برای انجام فانکشن خود بدون ایجاد تجزیه و غیرقابل قبول بواسطه Electromagnetic Interference به یا از تجهیزات دیگر در همان محیط.

EMI:

اغتشاش الکترومغناطیسی تولید شده عمدتاً با تبدیل مدارها و ابزار که لیمیت‌های عملکرد تجهیزات برقی را مختل، مسدود یا کاهش می‌کند.

ENV 50091:

استاندارد اروپایی مشابه IEC 62040 منتشره توسط Cenelec به IEC 62040 رجوع کنید.

Energy Star Label:

لیبل‌های Energy Star بر روی ابزار و وسایل خانگی دیده می‌شود که مقیاسهای کارآیی انرژی منتشره از سوی دپارتمان U.S انرژی و سازمان حفاظت محیط‌زیست U.S را رعایت کرده‌اند. برنامه برچسب Energy star شامل بیشتر وسایل برقی خانگی بجز فرها و انواع اجاق‌هاست. می‌توان تخفیف‌هایی برای خرید وسایل جدید Energy star را دریافت کند وقتی وسایل قدیمی خود را تعویض می‌کنید.

EPO (برق ضروری خاموش):

مدول فانکشنال در یو پی اس که امکان خاموشی دستی یو پی اس در شرایط ضروری را می‌دهد شبیه خطرات ایمنی یا آتش‌سوزی در حالیکه تمامی ولتاژهای خروجی را از کار می‌اندازد.

باطری خارجی:

یک باطری قرار گرفته خارج از محفظه برقی. در موارد خاص، باطری خارجی علاوه بر باطری داخلی برای افزایش زمان Backup وصل می‌شود.

Fault clearing:

توان جداسازی شاخه بار مدار کوتاه با خطای مدارشکن یا فیوز آن.

Ferrorsonant UPS:

یک UPSstem که تثبیت ولتاژ خروجی را بوسیله ترانسفورماتور خروجی ویژه، با کاربرد ولتاژ ثابت ویژه هسته آهن اشباع شده ترانسفورماتورها انجام می‌دهد. برای بکارگیری جریان گرفته شده از وارون‌ساز با ترانسفورماتور مغناطیسی، یک خازن برای تشکیل فیلتر LC رزونانس موازی که به فرکانس UPS تنظیم شده، افزوده می‌شود.

FET (ترانزیستور اثر میدانی):

یک ترانزیستوری که در آن جریان بین پایانه‌های برق از طریق پایانه کین به وسیله میدان الکتریکی با کشیدن برق درایو (محرک) بسیار پایین کنترل می‌شود. آن به عنوان بخش سوئیچ فرکانس در وارون‌سازهای UPS کم‌قدرت به کار برده می‌شود.

Float Currente:

جریان بدست آمده توسط باطری باردار در حالت شارژ شناور.

Folat voltage:

ولتاژ DC کاربردی برای باطری توسط شارژ در حالت شارژ ولتاژ ثابت. کمیت ولتاژ شناور در 25 درجه سلسیوس، V/cell3/2 برای باطری Lead-Acid و V/cell42/1 برای باطری نیکل ـ کادمیم. برای بسط طول عمر باطری، ولتاژ شناور باید با دما بر اساس پیشنهاد تولیدکنندگان باطری تنظیم شود.

Flooded batteries:

باطری‌های الکترولیت مرطوب با بررسی و افزون آب از طریق کلاهک‌های سوراخ‌دار باید بطور دوره‌ای از این باطری‌ها محافظت کرد. این باطری‌ها، اطمینان‌پذیری 20 تا 30 سال کارکرد را دارند.

آنها به فضای کف بیشتر، سیستم‌های تهویه نیاز دارند که محل اختصاص یافته به محفظه باطری را محدود می‌سازد.

Flywheel UPS:

سیستم بک‌آپ و پشتیبانی الکترومکانیکی که از انرژی عبوری ذخیره شده در چرخ لنگر برای پشتیبانی بار بعد از قطعی برق ذخیره شده است تا زمانی که ژنراتور محلی به کار افتد به UPS الکترومکانیکی رجوع کنید.

Grounding:

وصل‌کننده شاسی یو پی اس به زمین حفاظتی خارجی.

Harmonics:

بخش سینوسی موج دوره‌ای که دارای فرکانسی است که مضرب انتگرال فرکانس منبع اصلی است.

UPSهای فرکانس:

این اصطلاح گاهی اوقات برای سیستم هایی استفاده می شود که از شکل موج فرکانس در اینورتر داخلی UPS استفاده می کنند. سوئیچ معکوس با شکل موج فرکانس حامل اولتراسونیک تنظیم می شود و عرض پالس با شکل موج فرکانس خروجی سیستم سینوسی تنظیم می شود. فرکانس حامل توسط یک فیلتر پایین گذر کاهش می یابد تا شکل موج خروجی 50 یا 60 هرتز سینوسی ارائه شود. این تکنیک امروزه تقریباً در تمام سیستم های آنلاین و Line Interactive استاندارد است.

Hot Standby operation:

یک حالت standby عملکرد به کار رفته در سیستم‌های اضافی Series (هم‌پیوند) UPS بطور ثابت کاملاً گزینشی است و بدون بار کار می‌کند. آن شروع به تولید جریان بلافاصله طی وصل بار می‌کند.

Hot Swappable modules:

مدول‌های باطری و مونتاژهای مدولار اضافی که می‌توانند بدون خاموشی UPS تعویض شوند.

Hybrid UPS:

منبع برق غیرقابل وقفه که از وارون‌ساز DC به AC بین ورودی AC و مسیر باطری DC استفاده می‌کند. وارون‌ساز می‌تواند انرژی را از شاه خط به منظور تثبیت ولتاژ خروجی و فاکتور برق ورودی صحیح افزوده یا کسر شود.

IEC:

کمیسیون استانداردهای الکتروتکنیکی بین‌المللی. بیشتر کشورها استانداردهای IEC را به عنوان استانداردهای محلی خود می‌پذیرند.

IEC 6100-3-2:

لیمیت‌های استاندارد هارمونیک‌های جریان ورودی.

IEC 61000-3-4:

لیمیت‌های استاندارد هارمونیک‌های جریان ورودی.

IEC 61000-4-11:

انحراف‌های ولتاژ ـ استاندارد، قطعی‌های کوتاه و تست‌های ایمنی تغییرات ولتاژ.

IEC 60146-5:

سوئیچ‌های استاندارد برای سیستم‌های برق غیرقابل قطعی.

IEC 60950 (IEC 950 سابق):

استاندارد ـ ایمنی تجهیزات تکنولوژی اطلاعات.

IEC 62040-1-1: پیش‌نیازهای ایمنی و استاندارد ـ کلی برای سیستم‌های UPS کاربردی در محلهای دسترسی محدود.

IEC 62040-1-2: پیش‌نیازهای ایمنی و استاندارد کلی برای سیستم‌های UPS کاربردی در حوزه‌های دسترسی اپراتور.

IEC 62040-2: پیش‌نیازهای (EMC) سازگاری الکترومغناطیسی استاندارد ـ UPS

IEC 62040-3: پیش‌نیازهای عملکرد UPS ـ استاندارد و متدهای تست.

IGBT (ترانزیستور دوقطبی گیت عایق):

ترانزیستور که ورودی FET و خروجی ترانزیستور دوقطبی را تلفیق می‌کند که یک وسیله سوئیچی با برق درایور بسیار‌بسیار کم، ولتاژ بلوکه بالا و اتلاف رسانشی پایین را تشکیل می‌دهد. IGBT، بخش، برق ـ سوئیچ بسیار رایج در وارون‌سازهای UPS گروهی از شرکتهای تک‌برتر در USA می‌باشند.

ITI:

قبلاً معروف به CBEMA: انجمن تولیدکننده تجهیزات تجاری و کامپیوتر ITI گروهی از شرکت‌های تک‌برتر در USA می‌باشند.

ITI Curve:

یک پوشش ولتاژ ورودی، منتشره توسط شورای ITI که لیمیت‌های ولتاژ ورودی را نشان می‌دهد که معمولاً می‌تواند توسط تجهیزات فن‌آوری اطلاعات تحمل شود.

بر اساس منحنی ITI، یک کامپیوتر در قطعی‌های برقی کوتاه یا در مورد افت‌های ولتاژ لاین تا 70٪ پایداری اسمی کمتر از S5/0 خاموش نمی‌شود. منحنی همچنین اثر ولتاژ ورودی بالا در پیوستگی عملیات کامپیوتر را تعریف می‌کند.

Internal Battery:

باطری یو پی اس واقع در داخل محفظه یو پی اس.

Interharmonics:

اشکال موجی با فرکانس‌هایی که اعداد صحیحی از فرکانس منبع اصلی نیستند.

Input Current distortion:

اعوجاج جریان ورودی AC در نتیجه هارمونک‌ها اعوجاج‌ها به وسیله شکل THDI جریان ورودی در ورودی AC، UPS ارزیابی می‌شوند. برخی از استانداردها، ماکزیمم اعوجاج‌های جریان ورودی مجاز را محدود می‌سازد. بیشتر سیستم‌ها امروزه، اعوجاج THDI را به کمتر از 10٪ محدود می‌سازند.

Input Voltage distortion:

جریان اولیه در ورودی UPS طی روشن کردن. همچنین جریان ورودی که مصرف‌کننده از UPS طی روشن ساختن توسط مصرف‌کننده، می‌گیرد. جریان هجومی در نتیجه بار خازن‌های فیلتر DC یا بخاطر جریان مغناطیسی ساب سیکلی ترانسفورماتور واقع در تجهیزات روشن شده می‌باشد.

Inverter:

مدول یو پی اس فانکشنال که ولتاژ باطری DC را به ولتاژ AC HZ50 یا HZ60 تبدیل می‌کند.

Inverter efficiency:

همچنین کارآیی AC به DC خوانده می‌شود: وات خروجی AC تقسیم بر وات ورودی وارون‌ساز وقتی بار به خروجی وارون‌ساز وصل می‌شود، کارآیی وارون‌ساز برای محاسبه ظرفیت باتری به کار برده می‌شود. درجه‌بندی از 80٪ در ولتاژ‌های DC پایین به 95٪ در ولتاژهای DC bus بالا، به کار برده می‌شود. کارآیی فول‌لود، به عنوان Rated output watts تقسیم بر جریان ورودی DC ضربدر ولتاژ ورودی DC اسمی تعریف می‌شود.

ISO (سازمان بین‌المللی استانداردسازی):

ISO یک شبکه بین‌المللی جهانی است که استانداردهای لازم برای جامعه، دولت و تجارت را مشخص، ارائه می‌کند.

ISO 9001: یک مجموعه از استانداردهای برای مدیریت کیفیت مرتبط با سیاستهای سرویس تولید.

ISO 9001 2000 جایگزین ISO 9001 قدیمی شده است. همچنین ISO 9003 و ISO 9002 که قطع شده است.

Isolation:

اشاره به ماکزیمم kv مجاز بنی ورودی و زمین، خروجی و زمین ورودی به خروجی در سیستم‌های یو پی اس با ترانسفورماتور ایزولاسیون دارد.

Isolation trandormer:

یک ترانسفورماتور وصل شده به ورودی یو پی اس برای جدا کردن باطری از شبکه شرکت برق یا در خروجی UPS برای جدا کردن بازار شبکه برق.

لیست اصطلاحات رایج یو پی اس

Lagging power factor:

فاکتور برق مدار نوع القایشی که در آن جریان عقب ولتاژ منبع است.

Lead Acid Battery:

باطری قابل شارژ متداول در سیستم‌های یو پی اس، آن متشکل از پلیت‌های سربی تعلییق در محلول الکترولیتی آب و اسید سولفوریک است.

Leading power factor:

فاکتور برق مدار خازنی که در آن جریان، قبل از ولتاژ است.

Line Interactive UPS:

سیستمی که بار از شاه خط شرکت را برق‌دار می‌کند که برق شرطی با فیلتر کردن و تثبیت ولتاژ شاه خط را فراهم می‌کند. طی قطعی شاه خط، بار از باطری‌ها از طریق وارون‌ساز برق‌دار می‌شود.

Linear load:

بار متشکل از اجزای خطی از قبیل رزیستورها، خازن‌ها، اندوکتارها، موتورها، لامپ‌ها، ترانسفورماتورها می‌باشد.

LVD (قطع ولتاژ پایین):

یک مدار یا وسیله‌ای که بار را از باطری قطع می‌کند وقتی باطری پایین‌تر از حداقل سطح ولتاژ دشارژ می‌شود.

MAIFI (میانگین فرکانس قطعی لحظه‌ای):

ضریب اطمینان‌پذیری شرکت برق که میانگین تعداد قطعی برق برای هر مشتری که کمتر از 2 دقیقه طول می‌کشد.

MBP

تعمیر شده.

Modbus:

پروتکل ارتباطی که کنترل و بررسی ابزار توزیع شده در یک شبکه را از یک کامپیوتر نظارتی مستر فراهم می‌سازد.

MTBF (میانگین زمان بین خرابی‌ها):

میانگین زمان مورد انتظار بین عیب‌ها که به ساعت بیان می‌شود. عدد MTBF معکوس عدد نسبت غیب است. مثال، MTBF10000 ساعت بدین معناست که یک سیستمی که بطور پیوسته کار می‌کند انتظار می‌رود در 41/11 سال خراب شود. کل رقم MTBF یک سایت با 200 سیستم، H500 است، چنین سایتی حدود 18 خرابی هر ساله کمیت محاسبه شده بر اساس استانداردهای اطمینان‌پذیری یا بر مبنای تجربه میدان حقیقی است.

MTTR (میانگین زمان جهت تعمیر):

زمان از وقوع خرابی، تا زمانیکه سیستم تعمیر شود و برای عملکرد نرمال بازیابی شود. MTTR علاوه بر زمان ترمیم میدان، همچنین زمان تشخیص، زمان گردش، زمان انتظار را مدنظر قرار می‌دهد.

Nema (انجمن تولیدکنندگان برق کشوری):

انجمن تجارت برتر در US نشان‌دهنده تولیدکنندگان صنعت الکتریکی محصولات به کار رفته در تولید، انتقال و توزیع، کنترل و کاربرد نهایی برق می‌باشد.

Nema standard PE-1:

استاندارد IEC 62040-3 با تفاوت‌های مشخص. به IEC 62040-3 رجوع کنید.

Noise Level:

نویز صوتی اندازه‌گیری شده در دستگاه‌های dBA در فاصله 1 یا 5/1 متری از UPS.

میزان نویز (به dBA):

اتاق ساکت: 40، اداره 55-45، جاروبرقی (m3): 70، دیسکو: 100.

Nominal Battery Voltage:

برآیند ولتاژ پیل اسمی ضربدر تعداد پیل وصل شده به روش هم‌پیوند و برابر V2 برای باطری اسید سرب و V25/1 برای باطری نیکل ـ کادمیم. بنابراین ولتاژ اسمی 6 پیل، باطری اسید سرب، برابر V12 است.

Normal UPS operation:

حالت عملی، Normal نامیده می‌شود وقتی برق شرکت موجود و بین درجات باشد، باطری شارژ می‌شود، بار بین درجه‌بندی است و از منبع تغذیه می‌شود.

Non-Linear Load:

باری متشکل از اجزای سوئیچینگ مانند دیودها، یکسو کننده ها، تریستورها، سیستم های تنظیم کننده پالس یا کلیدها یا مدارها. بارهای غیرخطی، هارمونیک های جریان و ولتاژ را با فرکانس های متعدد جدایی ناپذیر از فرکانس منبع اصلی ایجاد می کنند.

Off-line UPS (استندبای غیرفعال):

سیستمی که معمولاً بطور مستقیم جریان را از شاه خط شرکت برق، می‌گیرد. آن حاوی یک شارژر و یک وارون‌ساز off-line است. وارون‌ساز، طی قطعی شاه خط به تأمین جریان روشن می‌شود.

On-line UPS (آن‌لاین):

سیستم تبدیل دوگانه که جریان را بطور پیوسته از وارون‌ساز می‌گیرد. وارون‌ساز از شاه خط از طریق یک یکسوساز در عملیات نرمال یا از باطری‌ها طی قطعی شاه خط تغذیه می‌شود.

Output current limit:

ماکزیمم جریان که مبدل می‌تواند در ولتاژ مدرج ایجاد کند.

Output harmonics:

هارمونیک‌ها در ولتاژ خروجی یو پی اس. این هارمونیک‌ها بوسیله رقم THDV ولتاژ خروجی ارزیابی می‌شوند.

Output regulation:

انحراف ولتاژ خروجی از درجه‌بندی نرمال آن بواسطه تغییرات در پارامترهای دیگر از جمله بار، ولتاژ باطری، دمای محیط، ولتاژ شاه خط بین لیمیت‌های مدرج و مجازشان ارزیابی می‌شوند.

Output waveform:

به طور کلی، شکل موج خروجی اینورتر. می تواند سینوسی یا مستطیلی باشد. برخی از سازندگان شکل موج مستطیلی را نیم سینوسی یا شبه سینوسی می نامند. یک شکل موج مستطیلی ممکن است باعث عملکرد نامطلوب با بارهای خاص شود.

Overland:

ماکزیمم جریان بار مجاز برای زمان محدود وقتی ولتاژ شرطی مدرج را حفظ می‌کند. معمولاً، اضافه بار وارون‌ساز 125٪ کل بار برای 10 دقیقه 150٪ برای 30 ثانیه می‌باشد.

Over voltage:

ترکیبی از بیش از دو سیستم عامل به طور موازی که شامل حداقل یک دستگاه اضافی است که برای خدمت به کل بار احتمالی لازم نیست. خرابی یک UPS بر عملکرد سیستم تأثیر نمی گذارد، بنابراین به طور چشمگیری در دسترس بودن توان فعلی را افزایش می دهد.

PFC (اصلاح فاکتور برق):

اصلاح فاکتور برق ورودی به وسیله کاهش جریانات هارمونیک

Phase Imbalance:

شرطی که در آن زاویه بین فازها در یک سیستم سه فاز از 120 درجه متفاوت است. مثال: عدم توازن فاز خروجی UPS در 50٪ بارهای بدون تعادل است.

فاکتور برق (W/VA):

برق واقعی تقسیم بر الکتریسیته ظاهری (یا کل برق). در سیستم های UPS جدید با اصلاح ضریب توان (PF). ضریب توان ورودی یو پی اس بیش از 0.95 است. ضریب توان خروجی یو پی اس در اکثر موارد 0.7 است. مقررات جدید بر افزایش ضریب توان ورودی سرورهای بالای 0.9 تاکید دارد. وات UPS و VA باید از میزان بار مربوطه تجاوز کند.

Power Failure (قطعی برق):

هر گونه کاهش برق AC به زیر حداقل کمیت مدرج، معمولاً بیش از ms10 طول می‌کشد که موجب اتلاف سرویس به یک مشتری یا کارخانه می‌شود.

Power Interruption:

ناپدیدی برق برای مدت کوتاه (ثانیه تا دقیقه).

Power line Disturbannces:

ده اغتشاش مکرر (IEC 62040-3):

قطعی برق ، 2. نوسانات ولتاژ ، 3. ناپایداری‌های ولتاژ (ms16/4)، 4. ولتاژ کمتر (پیوسته)؛ 5. اور ولتاژ (پیوسته) 6. اثرات آذرخش، 7. افزایش‌های ولتاژ ، 8. نوسانات فرکانس (پراکنده) 9. قطعی‌های ولتاژ (دوره‌ای) 10. هارمونیک‌های ولتاژ (پیوسته).

لیست اصطلاحات رایج یو پی اس

منبع برق:

منبع انرژی تغذیه‌کننده UPS. برق شرکت یا ژنراتور standby.

Primary power (شاه خط):

منبع AC خارجی از شبکه برق. بطور کل، تک فاز V230، HZ50 یا HZ60 V120، ولتاژ دوگانه HZ60 V240/120، سه فاز HZ60 V208/120 و HZ50 V400/230.

PUF (متریک کارآیی مصرف برق (PUE)):

شکلی که کارایی مرکز داده را نشان می دهد. PUF از تقسیم برق کل مرکز داده بر برق مصرف شده توسط تجهیزات فناوری اطلاعات بدست می آید. تجهیزات فناوری اطلاعات مربوط به این موارد مانند سرورها، سیستم های ذخیره سازی، تجهیزات شبکه مانند سوئیچ ها، روترها. کل توان شامل تجهیزات اضافی مانند تهویه برق، UPS، خنک کننده، تجهیزات توزیع، رعد و برق و غیره.

PWM (مدولاسیون پهنای پالس):

تکنیک مدولاسیون که در آن طول پالس‌ها بر اساس ویژگیهای تنظیم سیگنال متغیر است. تکنیک در سیستم‌های یو پی اس در مدارهای PFC، یکسوسازها و وارون‌سازها به کار می‌رود.

Rechageable battery:

باطری که می‌تواند شارژ شود.

Rectifier:

مدول UPS فانکشنال که ولتاژ ورودی شاه خط شرکت برق را به ولتاژ DC تبدیل می‌کند. در سیستم‌های off-line، یکسوساز برای شارژ باطری بکار برده می‌شود. در بیشتر سیستم‌های on-line یکسوساز اصلی برای شارژ باطری‌ها و تغذیه بار از طریق وارونساز بکار برده می‌شود.

Rectifier current limit:

حفاظت یکسوساز که ماکزیمم جریان را محدود می‌کند که می‌تواند از یکسوساز بدست آید. تنظیم لیمیت جریان یکسوسازها، جریان DC بدست آمده توسط وارون‌ساز در فول بار مدرج و علاوه بر جریان مورد نیاز برای شارژ مجدد باطری‌ها را مدنظر قرار می‌دهد.

Rectifier walk in:

افزایش تدریجی ولتاژ خروجی، با هدف محدود کردن جریانات هجومی، walk in time تا 5 ثانیه طول می‌کشد.

Redundancy:

این روش مبتنی بر استفاده از یک یا چند ماژول پشتیبانی اضافی است که عملکرد عادی سیستم را حتی در صورت خرابی سیستم امکان پذیر می کند. به عنوان مثال، افزونگی با تغذیه مصرف کننده 1 KVA توسط دو سیستم UPS با 1 KVA که به صورت موازی متصل شده اند به دست می آید، اما خرابی یک دستگاه بر عملکرد بار تأثیر نمی گذارد.

Reliability:

احتمالی که تجهیزات، در طول زمان مشخص رضایتبخش عمل می‌کند.

Remote control:

توان روشن یا خاموش کردن است، رفتارش را بررسی می‌کند و تنظیم آن را از محل دوردست تغییر می‌دهد.

Retransfer:

انتقال مجدد اتوماتیک یا دستی بار از By pass به وارون‌ساز در یک سیستم آن‌لاین.

بطور کلی تنها وقتی هیچ شرط عیب وجود ندارد، به کار می‌افتد. ولتاژ خروجی وارون‌ساز با ولتاژ By pass هم‌فاز است و بار بین درجه اسمی آن است.

REPO (خاموشی ضروری از راه دور)، فانکشن EPO با سیگنال از راه دور فعال می‌شود. EPO باید با قطعی تمامی منابع انرژی به یو پی اس مرتبط باشد.

RMS (میانگین درجه دوم):

کمیت RMS، همچنین کمیت موثر نامیده می‌شود که برابر میانگین ریشه دوم دامنه‌های درجه دوم تمامی هارمونیک‌ها در یک شکل موج تقسیم بر درجه دوم (414/1) 2 می‌باشد. کمیت RMS جریان برابر جریان مستقیم هم‌ارزی است که اتلاف برق مشابهی را در رزیستور مشخص تولید می‌کند. کمیت‌های RMS جریان یا ولتاژ با True RMS‌سنج اندازه‌گیری می‌شوند.

Rotary UPS:

یک سیستم پشتیبانی الکترومکانیکی با استفاده از انرژی گذرا ذخیره شده در یک چرخ لنگر برای تحمل بار پس از قطع برق، تا زمانی که ژنراتور محلی راه اندازی شود.

SIDI (میانگین ضریب طول قطعی و وقفه سیستم):

ضریب اطمینان‌پذیری شرکت برق که میانگین طول قطعی برق برای مشتریان مشترک در طول دوره زمانی ویژه را نشان می‌دهد. میانگین 2003 USA SAIDE، 09/65 دقیقه بود.

SAIFI (میانگین ضریب فرکانس قطعی‌های سیستم):

ضریب اطمینان‌پذیری شرکت برق که به صورت میانگین دفعاتی که برق مشترک در طول یک دوره زمانی مشخص قطع می‌شود، تعریف می‌شود.

Scadability:

توان افزایش توان خروجی یو پی اس در وسیله کاربر با مدول‌های اضافی یا سیستم‌های UPS همراستا با دستگاه‌های موجود.

SCR-Silicon controlled Rectifier:

یک دستگاه یکسو کننده که اجازه می دهد جریان یک جهته زمانی که یک پالس تحریک به پورت اعمال می شود. SCR ها به عنوان بخش سوئیچینگ سوئیچ انتقال استاتیک UPS و گاهی اوقات به عنوان یک قطعه یکسو کننده در یکسو کننده های پرقدرت UPS استفاده می شوند.

Series Redundancy:

یک آرایش دو سیستمی با تنها یک جریان بار که از طریق سوئیچ انتقال آن تامین می شود، دومی دستگاه پشتیبانی است که معمولاً در حالت آماده به کار داغ کار می کند. خروجی پشتیبان به ورودی دوره ای (بای پس) سوئیچ انتقال خط اصلی متصل می شود. در صورت خرابی UPS خط اصلی، سوئیچ انتقال آن به طور خودکار بار را به خروجی دستگاه Backup متصل می کند.

Smart UPS:

بطور کلی به معنای UPS نوع Line Interactive است.

SNMP (پروتکل مدیریت شبکه ساده):

پروتکل اینترنت انتقال (TCP/IP) مورد استفاده برای مدیریت و کنترل دروازه IP و شبکه‌هایی که به آن وصل می‌شوند، می‌باشد.

SSR (رله حالت یکپارچه):

یک مدول الکترونیکی که یک رله را با یک کنتاکت Normally Open AC جایگزین می‌کند. SSR در سوئیچ‌های UPS Transfer در نتیجه روشن شدن سریع و عمر طولانی به کار برده می‌شود.

Stand-alone UPS:

یک سیستم متصل بین یک شبکه شرکت و بار.

Stand-by UPS:

لاین آف (off) یا سیستم Line Interactive که معمولاً بار را از شاه خط شرکت تأمین می‌کند.

Static Switch:

سوئیچ انتقال که از نیمه‌رساناها به عنوان اجزای سوئیچ برق استفاده می‌کند.

Sub-harmonics:

اشکال موجی میان هارمونیک با فرکانس‌های کمتر از فرکانس اصلی.

Surge (Spike):

افزایش ولتاژ بالا

Surge Arrester:

یک وسیله الکترونیکی کاربردی برای محافظت از مدارهای الکتریکی در برابر نوسانات و ولتاژهای اضافی. برقگیر معمولاً به صورت موازی به ورودی مدار محافظت شده متصل می شود. حداکثر ولتاژ را با جذب توان و الکتریسیته اضافی محدود می کند.

امیدواریم این مقاله برای شما کاربردی باشد برای خرید یو پی اساستابلایزر باطری یو پی اس یو پی اس آنلاین یو پی اس لاین اینتراکتیو با کارشناسان فروش با شماره های ۸۸۳۴۳۴۰۰ و ۰۳ – ۸۸۳۴۵۶۰۱ در تماس باشید.

مطالب پیشنهادی