مقالات

چراغ های وضعیت یو پی اس چیست؟

چراغ های وضعیت یو پی اس چیست؟

تعداد سیستم ها و میزان بار اتصال یافته به یو پی اس

ظرفیت باتری استفاده شده در ورودی یو پی اس

انواع یو پی اس

UPS بر اساس ساختار و عملکردشان سه نوع هستند:

یو پی اس آنلاین(online)

یو پی اس آفلاین(offline)

یو پی اس لاین اینتر اکتیو (Line interactive)

یو پی اس آنلاین

این دستگاه ها پیشرفته ترین و گران قیمت ترین دستگاه های یو پی اس هستند. ساختار این دستگاه ها طوری است که برق شهر علاوه بر اینکه باتری ها را در حالت شارژ شده نگه می دارد توسط رکتیفایر برق AC را به DC تبدیل می کند ، در همین حالت اینورتر دائم کار یو پی اس های آنلاین یکبار دیگر برق DC را به AC تبدیل می کند و بعد از گذشتن از فیلترهای نویز گیر و استابلایزر نوسان گیر دستگاه یک خروجی دائم و سالم به تجهیزات مصرفی می دهد و هنگامی که برق شهر قطع شود ، چون قرار نیست برخلاف یو پی اس های لاین اینتر اکتیو اینورتر روشن شود و برق DC را به AC تبدیل کند بدون هیچ وقفه ای (صفر ثانیه) یک خروجی سالم و پایدار ارائه می دهد .

موارد مصرف : توان های بالای10 کاوا ، سرور های اورجینال حساس، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی ، بیمارستان ها ، دستگاه های برش لیزر ، برای برق های سه فاز و از این دست تجهیزات …

یو پی اس آفلاین یا لاین اینتر اکتیو و تفاوت آنها :

به غیر از یو پی اس آنلاین که تکنولوژی آن در بالا توضیح داده شد بقیه یو پی اس ها آفلاین هستند . که تکنولوژی آنرا برایتان توضیح میدهم:

انواع یو پی اس آفلاین که شامل لاین اینتر اکتیو هم می شود ، فقط در صورت قطع برق فعال می شوند. در این حالت فقط موقعی که بدلیل نوسان شدید برق یا قطعی ناگهانی ؛ برق قطع می شود ، توسط یک سوئیچ از برق شهر بروی باتری رفته و از باتری شارژ شده آماده ، برق DC  باتری توسط اینورتر که حالا روشن شده به AC  تبدیل می شود و یک خروجی به تجهیزات می دهد . این فرایند سوئیچ و روشن شدن اینورتر حدود 4 میلی ثانیه زمان می برد . اما باعث خاموش شدن تجهیزاتی همچون کامپیوتر و روشنایی ها و تجهیزات خانگی و اداری نمی شود .

اما یک سئوال باقی می ماند پس تفاوت آفلاین و لاین اینتراکتیو چیست؟

فقط یک کلمه تفاوت در نوع شکل موج خروجی دستگاه است :

1: شکل موج مربعی  (که یو پی اس های شبه سینوسی نیز گفته می شوند)کیفیت پائین و تکنولوژی ضعیف این تجهیزات باعث شده قیمت پائینی داشته باشند و در برای تجهیزات ارزان و برای تجهیزاتی که نیاز به تصویر ندارند مناسب است مثل درب اتوماتیک و کرکره ها…

2: نوع سینوسی کامل آن که در مطالب قبلی راجع به شکل موج برق دستگاهها توضیح داده شده برای این تجهیزات بسیار کار آمد هستند.) این یو پی اس ها طیف وسیع تری دارند و شامل تقریبا همه تجهیزات منهای موارد آنلاین می شود .

نکته : تمام یو پی اس ها مانع از خاموش شدن تجهیزات وصل شده به خودشان می شوند، فقط باید دقت کرد و درست انتخاب کرد، که بهتر است در این زمینه حتما در هنگام خرید ups از مشاوره کارشناسان این حوزه بهره برد.

روش کار یو پی اس

از وظایف یو پی اس ها و نحوه کار یو پی اس ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

تنظیم کردن و اصلاح نمودن و یا افزایش و کاهش دادن ولتاژهای خروجی و ورودی ، با هدف فراهم کردن یک ولتاژ قابل قبول برای دستگاه

مهیا نمودن برق مورد نیاز تجهیزات مصرف کننده با کیفیت مطلوب و به صورت پیوسته

همه این وارد در هنگامی رخ می دهد که تامین کننده برق منطقه ای ، دچار مشکلات کلی و یا جزئی گردد.

اجزاء یو پی اس

باتری (Battery): با هدف ذخیره سازی انرژی الکتریکی و بهره گیری به عنوان منبع انرژی الکتریکی در یو پی اس

اینورتور (Inverter): به منظور تبدیل نمودن جریان مستقیم به متناوب

شارژر (Charger): با هدف شارژ کردن باتری یو پی اس و تبدیل جریان متناوب به مستقیم

یکسوساز یا رکتیفایر (Rectifier): به منظور تبدیل نمودن جریان متناوب ورودی به جریان مستقیم

 

چراغ های وضعیت یو پی اس چیست؟

چراغ های وضعیت یو پی اس چیست؟

چراغ وضعیت یو پی اس

چراغ هایی روی بدنه یو پی اس قرار دارد که هنگام رخ دادن موارد زیر روشن میشوند.

از  INVERTERبه عنوان LED  یاد میشود که زمانی که شروع به کار میکند، روشن است. در این نوع حالت  LED مربوط به Bypass  یا خاموش میباشد.

ارور های عمومی

وقتی خطایی یا مشکلی در UPS رخ می دهد، روشن می شود. در بیشتر یو پی اس ها هنگام روخ دادن این خطار ال ای دی ها به صورت ترکیبی با یکدیگر روشن میشوند البته لازم است در هر حال به دفترچه راهنما موجود مراجعه کرده و از انواع خطاها و چراغ های مربوط به یو پی اسآگاه شویم.

نشانگرفرعی (BY PASS)

یک ال ای دی روی دسگاه وجو دارد و زمانی که یو پی اس روی حالت Bypass قرار دارد روشن است. برای یک standby ups  یا Line-interactive ups ، این چراغ درحالت عادی کار یو پی اس ، روشن است.

اضافه بار

این چراغ زمانی روشن میشود که شما بیش از حد توان یو پی اس از آن کار بکشید. در این مواقع شما باید قدرت یو پی اس را افزایش دهید یا دستگاه های متصل به آن را کاهش دهید.

وضعیت باتری

یو پی اس های پیشرفته و با امکانات بالا که به تبع قیمت بالایی هم دارند دارای ردیفی از LED ها میباشند که نمایانگر میزان شارژ باتری هستند. که میزان شارژ باتری را به دقت نمایش میدهد ، اگر میزان باتری یو پی اس شما کاهش یابد در این حالت ال ای دی ها خیلی زود شروع به چشمک زدن میکنند با خواندن این مطلب می توانید مشکل را به راحتی برطرف کنید.

بعضی از یوپی اس ها نوار ال ای دی را به صورت ریل های متقاطع یا الگوهای مثل خیمه و چادر در نظر می گیرند تا در صورتی که دستگاه بعد از قطع برق در اثر ضعیفی باتری، باتری خاموش شد، متوجه بشویم. در این شرایط باید دفترچه راهنما را مشاهده کنیم، بر روی پانل دستگاه هر گونه چشمک زدن ال ای دی یا روشن شدن در دفترچه راهنما بیان نشده و این امکان وجود دارد که چراغ نشانگر یو پی اس شما دچار مشکل شده است.

پویا توسعه افزار

چنان قصد خرید  دستگاه یو پی اس دارید، می توانید با ما در تماس باشید. همکاران و کارشناسان ما در هر ساعت آماده هر گونه مشاوره و پاسخگویی به سوالات شما خریداران عزیز می باشند.

جهت ارتباط با کارشناسان فروش شرکت و مشاوره رایگان با ما با شماره های ۸۸۳۴۳۴۰۰ و ۰۳ – ۸۸۳۴۵۶۰۱در تماس باشید.