ژنراتور و موتور برق مورد استفاده در گلخانه

ژنراتور و موتور برق مورد استفاده در گلخانه

ژنراتور و موتور برق مورد استفاده در گلخانه

در گلخانه برای جلوگیری از بروز مشکلات مربوط به فرآیند کشت و یا رشد گیاهان و میوه های گلخانه ای باید از یک منبع انرژی مطمئن استفاده کرد، به همین دلیل باید برق مورد نیاز گلخانه تامین شود. . با کمک موتورهای الکتریکی و ژنراتورهای مناسب.
گلخانه به فضایی محدود با قابلیت کنترل شرایط محیطی مناسب برای رشد گیاهان در مناطق مختلف در فصول مختلف اطلاق می شود.
گلخانه ها و درختان میوه برای اینکه برق دائمی داشته باشند و در روند رشد گیاهان دچار مشکل نشوند باید از منبع تامین انرژی استفاده کنند. برای تامین این نیرو لازم است از موتور الکتریکی و ژنراتور استفاده شود.

مفهوم گلخانه

گلخانه ها مکان هایی برای رشد گیاهان هستند که با پوشش های شفاف پوشیده شده اند. این پوشش ها یک اثر گلخانه ای ایجاد می کنند و انرژی خورشیدی را در داخل گلخانه به دام می اندازند.

برای رشد مطلوب، هر گیاهی به نور، دمای شبانه روز نیاز دارد و به شرایط خاصی مانند رطوبت نسبی و رطوبت خاک نیاز دارد.
در واقع گلخانه به فضای محدودی اطلاق می شود که بتواند شرایط محیطی مناسبی را برای رشد گیاهان مناطق مختلف در فصول مختلف سال کنترل کند. گلخانه ها بسته به ماده ای که از آن ساخته می شوند به دو نوع متحرک و غیر منقول تقسیم می شوند.

در واقع گلخانه قسمت محدودی از فضا است که تمامی عوامل محیطی در آن قابل کنترل است و برای کشت گیاهان متراکم و کشت خارج از فصل ساخته شده است.
گلخانه های ثابت از مواد بادوام ساخته شده اند و سالیان سال قابل استفاده هستند. گلخانه ها انواع مختلفی دارند.

انواع گلخانه

1 . انواع گلخانه بر اساس محصول تولیدی

 • گلخانه های تولید سبزی و صیفی جات.
 • گلخانه های تولید گل و گیاهان زینتی.
 • گلخانه ها ی تولید قارچ و فلفل دلمه ای
 • گلخانه های تولید میوه های فصلی

2 . انواع گلخانه از نظر کاربرد

 • گلخانه های آموزشی
 • گلخانه های تحقیقاتی
 • گلخانه های تفریحی و سرگرمی
 • گلخانه های تجاری

تامین انرژی بدون وقفه در گلخانه ها

این دستگاه برای تامین برق مداوم نیاز به منبع تغذیه دارد. با توجه به اینکه در گلخانه از تجهیزات حساسی استفاده نمی شود استفاده از DCS توجیه اقتصادی ندارد لذا در گلخانه از الکتروموتور و ژنراتور استفاده می شود.

تجهیزات مورد نیاز گلخانه :

ابزار و تجهیزات مورد نیاز در گلخانه ها شامل سیستم های گرمایشی و سرمایشی، ژنراتورها، ترموستات ها، سیستم های فشار آبیاری و … می باشد.

سیستم گرمایشی گلخانه

سیستم مرکزی: این سیستم ها در گلخانه های بزرگتر از 4 هکتار استفاده می شوند و همان سیستم های گرمایشی هستند که از بخار یا آب گرم استفاده می کنند.
سیستم مرکزی: سیستم ها یا بخاری های مرکزی شامل سه دسته بخاری های انفرادی، بخاری های همرفتی یا همرفتی و بخاری های تابشی کم انرژی می باشد.

 

ژنراتور و موتور برق مورد استفاده در گلخانه

ژنراتور و موتور برق مورد استفاده در گلخانه

سیستم سرمایشی گلخانه

سیستم خنک کننده تابستان که خودشان شامل دسته بندی های متعددی هستنند که به آن ها اشاره خواهیم کرد.

سیستم خنک کننده فن و پد: این سیستم متداول ترین سیستم تابستانه در گلخانه ها به شمار رفته و جز سیستم های پرکاربرد می باشد.

سیستم خنک کننده تبخیری یا مه پاش: این سیستم برای گلخانه های با ابعاد کوچک تر مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم خنک کننده زمستانه: همان سیستم های تیوپ-پنکه می باشد.

با استفاده از ژنراتور در گلخانه ها می توان دستگاه ها و تجهیزات برقی از جمله موارد زیر را راه اندازی کرد:

 • سیستم کنترل دما (کولر، پنکه، بخاری و یا هیتر گلخانه)
 • سیستم های مدیریت روشنایی شبانه روزی جهت گیاهانی که برای رشد بهتر نیاز به نور دارند
 • سیستم های تهویه هوای گلخانه مثل فن گلخانه
 • سیستم های آبیاری گلخانه
 برای داشتن یک گلخانه مدرن و مجهز به یک موتور گلخانه ای برقی نیاز دارید که بتواند انرژی لازم را در مواقعی که برق وجود ندارد تامین کند.

راهنمای خرید موتور برق گلخانه

گاهی اوقات مشکلات ناشی از قطعی برق می تواند مشکلات جبران ناپذیری را برای گلخانه ها ایجاد کند. بنابراین خرید یک موتور برق مناسب و قابل اعتماد برای گلخانه می تواند از بروز بسیاری از مشکلات در این زمینه جلوگیری کند. برای تامین انرژی مورد نیاز گلخانه ها معمولا از موتورهای برقی بنزینی، گازوئیلی یا گازی استفاده می شود. اگر به منبع گاز دسترسی دارید، ممکن است استفاده از موتور گازسوز برای شما مفید باشد، در غیر این صورت می توانید با خرید موتور برق بنزینی، یک منبع انرژی مطمئن و دائمی برای گلخانه خود به دست آورید. با توجه به فضای بسته در گلخانه ها، شاید استفاده از موتور دیزلی انتخاب بهتری نسبت به موتور بنزینی در گلخانه باشد. توجه به قدرت تجهیزات الکتریکی در گلخانه از دیگر مواردی است که در خرید الکتروموتور و ژنراتور برای گلخانه باید مورد توجه قرار گیرد.

مهمترین دلیل استفاده از موتور برق گازسوز انرژی پاک آن است. سوخت این موتور برق آلودگی زیادی ایجاد نمی‌کند.

موتور برق و ژنراتور مناسب برای گلخانه

شرکت پویا توسعه افزار با استفاده از این محصول برای رفع مشکلات ناشی از قطعی برق و مشکلات کاشت گلخانه ای تلاش می کند تا از آسیب به گلخانه داران جلوگیری کند.

در پایان

استفاده از موتورهای الکتریکی برای تجهیز و نوسازی گلخانه و ایجاد شرایط مساعد برای پرورش و رشد گیاهان ضروری است.
پویا توسعه افزار با ارائه انواع یو پی اس (یو پی اس صنعتی، یو پی اس خانگی، یو پی اس اداری)، استابلایزر و باتری یو پی اس، به ادارات و سازمان ها خدمات ارائه می کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید یو پی اس، خرید باتری یو پی اس و مشاوره می توانید با کارشناسان فروش شرکت مراجعه و یا با شماره  ۸۸۳۴۳۴۰۰ و ۰۳ – ۸۸۳۴۵۶۰۱ تماس حاصل فرمایید.
مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 1 =